איך לשכנע את התינוק לשים מוצץ?

פעולת היניקה גורמת לתינוקות הרגשה טובה. לפני הכל – הם נדרשים לפעולת המציצה על מנת לאכול, ומכאן מגיעה הפרשנות שלהם לכך. השינוי שדבר קטן העשוי מגומי יכול לחולל בחיה של אמא הוא מדהים. כמו פעולת קסם, התינוק לוקח אליו את המוצץ ונרגע, ומאפשר לאם להמשיך בשגרת יומה ללא מפריע. יחד עם זאת, לעיתים קורה המצב ההפוך, ותינוק מסרב לקחת מוצץ. כיצד מתמודדים עם דבר כזה, ומה הם היתרונות במציצת המוצץ שעבורם כדאי להתעקש?

מה הם היתרונות של מוצצים?

לשימוש במוצצים יש מספר יתרונות, למשל המוצצים מסייעים לתינוק להירדם ולהירגע. הצורך שלהם בפעולת היניקה והמציצה, עלול לגרום להם למצוץ אצבע ואף חפצים מסוימים כתחליף. פעולת המציצה מעניקה לתינוק ביטחון, מסייעת לו להיפרד מהאם בזמן הלילה וגם בזמן פרידה במהלך היום. בחודשים הראשונים, זהו רפלקס טבעי של גופו. מעבר לעניין זה, שינה עם מוצץ הוכחה במספר מחקרים כיעילה בהורדת הסיכון לתסמונת מוות בעריסה. שינה עם מוצץ מועילה לתינוקות שישנים על הגב, אך בעיקר לתינוקות שישנים על הבטן. בנוסף, שינה עם מוצץ בשכיבה על הבטן יעילה מאוד לתינוקות לנשים מעשנות, המצויים בסיכון גבוה למוות בעריסה בהשוואה לאחרים. אין ספק שלצד היתרונות הקשורים לרוגע והירדמות מהירה, מדובר כאן על צורך טבעי של התינוק. 

למה תינוק מסרב למוצץ?

תינוק יכול לסרב למוצץ ממספר סיבות. יתכן כי הוא פשוט אינו רוצה בכך, ויתכן שמשהו מפריע לו. לעיתים זה המרקם והחומר ממנו עשוי המוצץ, ובמקרים אחרים זה יכול להיות הריח, הטעם או הגודל. מוצצים גדולים מדי עלולים לגרום לתינוק לרפלקס, ובנוסף לכך יגרמו בעתיד לבעיות דנטליות, כיוון שמוצץ גדול מדי דוחף בהדרגה את השיניים קדימה, מה שעלול לגרום לצורך בטיפול ליישור שיניים. יתכן כי התינוק התרגל למצוץ אצבע, והמוצץ אינו יעיל מבחינתו. למרות כל זאת, ניתן להרגיל תינוק למוצץ באמצעות כמה דרכים.

טיפים שיעזרו לך לשכנע את התינוק לקחת מוצץ

  • להציג לו את המוצץ בשלב מתקדם – לא תמיד לתת לתינוק את המוצץ בימים הראשונים זה הדבר הנכון לעשות. יתכן שדווקא לאחר שהוא יתרגל למצוץ את הפטמה כדי לאכול, הוא יצליח להתחבר יותר למוצץ ולפעולת היניקה.
  • לתת לתינוק את המוצץ כשהוא רגוע – כשהתינוק רגוע, הציעו לו את המוצץ. ברגע שהוא מתחיל למצוץ, משכו את המוצץ בעדינות רבה מאוד כאילו כי להוציא אותו מפיו, כדי לעורר התנגדות למשיכה ומציצה חזקה יותר של המוצץ. בכל פעם שאתם נותנים לתינוקכם את המוצץ, חזרו על פעולה זו מספר פעמים. ההתנגדות שלו למשיכה שלכם תרגיל אותו לאחוז במוצץ בחוזקה. לא מומלץ לנסות "לדחוף" לתינוק את המוצץ בשעת בכי, כיוון שאז הוא עלול לראות בו כמשהו שלילי שנועד כדי להשתיק אותו. בנוסף, מוצץ שנדחף לפיו של תינוק בוכה עלול לגרום לו לשיעול ולבכי חזק יותר כתוצאה מתחושה של חנק.
  • מוצץ לסרבנים – ניתן לתת לתינוק מוצר הנקרא "מוצץ לסרבנים". מוצצים לסרבנים עשויים מסיליקון רך, המדמה את צורת הפטמה של האם ואינו מחליק החוצה מהפה של התינוק. בדרך כלל, פעולה זאת מסיימת את הסאגה, והתינוק מתרגל למוצץ.
  • נסו פטמות שונות של מוצץ – חלק מהתינוקות אוהבים מוצצים אורתודנטיים, עם פטמה ארוכה ושטוחה מצד אחד, וחלקם מעדיפים מוצצים קצרים ועבים יותר. אין נוסחה אחת, וניתן לנסות בכל פעם מוצץ חדש עד שהתינוק מוצא את מה שהוא הכי מעדיף.
  • צרו מוצץ מושך – תינוקות נמשכים למה שמרעיש, מהבהב וקופץ. החושים שלהם מתחדדים, והם חוקרים את הסביבה שלהם. חברו אל המוצץ חפצים קטנים, צבעוניים ומהבהבים (ושמרו שהם מחוברים חזק) ותנו לתינוק לשחק עימם כדי שיתרגל. לאחר מכן, נסו להכניס את המוצץ לפיו של התינוק.
  •  טבלו את המוצץ בחלב אם – טבילה של פטמת המוצץ בחלב אם, לפחות בהתחלה, עשויה להניב תוצאות טובות. פעולת המציצה של המוצץ ביחד עם טעמו של החלב, ירגישו לתינוק כאילו הוא אוכל.

כל הסוד הוא לעבור את השלב הראשון

תינוקות יכולים להיות עקשניים, ולא תמיד ישנה סיבה ברורה. הסוד הוא להכיר להם המוצץ, לבצע פעולות שימשכו אותו, ולאחר מכן לקוות שהם יתרגלו. חשוב שלא לוותר על כך, ולנסות כל אחד מהטיפים עד לשלב שבו התינוק אוהב את המוצץ ונרגע איתו.