תוכן [ הסתר ]

טיפולי שיניים לא חייבים להיות סיוט, כמו שהם עבור רבים. היום הטיפולים ידידותיים הרבה יותר, כדי שלא תזניח את אחד המקומות החשובים והרגישים ביותר בגוף

בריאות הפה

טיפולי שיניים

אתה שוכב על הכיסא בחדר הלבן, לא יכול לזוז. האיש עם החלוק הלבן מביט בך ולוקח את מכשיר הקדיחה. הוא מקרב אותו אליך, הרעש המכני של המכשיר גורם לשערותיך לסמור. אתה רוצה לצרוח, אבל לא יכול, כי הפה שלך מורדם - כך רבים מדמיינים טיפולי שיניים.

עבור חלק גדול מהאוכלוסייה, כל ביקור אצל רופא שיניים הופך לסרט אימה. טיפולי שיניים נחשבים בעיני רבים לטיפול איום וכואב, שיש להימנע ממנו בכל מחיר. הבעיה היא שטיפולי שיניים יותר מדי חשובים מכדי להתעלם מהם, ובכלל - בהרבה מקרים מתברר כי הטיפול הוא פחות נורא ממה שנהוג לחשוב.

מהם טיפולי שיניים?

טיפולי שיניים כיום הם רבים ומגוונים. הטיפולים הנפוצים יותר הם סתימות חורים, טיפולי שורש או הרכבת כתרים. הטיפולים המסובכים יותר כוללים יישור שיניים, טיפול בבעיות חניכיים (נסיגת חניכיים, דלקות חניכיים), וכמובן- השתלות שיניים ועקירתן. ישנם גם טיפולי שיניים היגייניים יותר, אך חשובים לא פחות כמו הלבנת שיניים, ניקוי אבנית, ועוד.

גם אם תתעלם, השן לא תתגבר

העבודה היא שכל אדם, בלי קשר למידת ההיגיינה שלו, יזדקק בחייו לטיפול של רופא שיניים, ויותר מפעם אחת. הפה טומן בחובו מחלות אפשריות רבות, סיבוכים לא מעטים, ובנוסף- מרבית האוכלוסייה לא מטפלת בו כמו שצריך: רבים מזניחים את הפה, אחרים מצחצחים שיניים לא נכון, וכן הלאה.

מלבד זאת, אנשים רבים לא מבצעים בדיקות שיניים שגרתיות, וגם אם הם מרגישים שיש בעיה- החרדה מפני טיפולי שיניים תגרום להם לוותר על טיפולים ראויים ולדחות אותם למועד מאוחר יותר. כל אלה מביאים לכך שכשהנבדק ניגש כבר לבדיקה אצל רופא השיניים כעבור כמה שנים - מצב השיניים שלו חמו?ר יותר, ומספר הטיפולים שהוא צריך לבצע גדול.

כיום טיפולי השיניים מאיימים פחות

התפתחות רפואת השיניים בשנים האחרונות ותחילת השימוש בשיטות חדשות לטיפולים, באה להקל על המטופל. היום, ישנן שיטות מגוונות לטיפולי שיניים, שמפחיתות את הקשיים והכאבים הרבים הכרוכים בהם.

למשל, טיפולים רבים כיום נערכים תחת הרדמה מלאה של הפה, כך שהמטופל לא מרגיש כאב במהלך הטיפול. בטיפולים אחרים משתמשים בגז צחוק (כדי לטשטש את המטופל ולסייע לו להתגבר על חרדותיו) ואף בלייזר.

המטרה: טיפולי שיניים זולים יותר בעתיד

בשנים האחרונות, במסגרת הניסיון להעלאת המודעות לטיפולי שיניים, נקבע כי מגוון רחב של טיפולי שיניים בישראל (כולל עקירות וסתימות) יינתנו בחינם במימון הממשלה וקופות החולים או במחיר השתתפות עצמית נמוכה, לכל ילד עד גיל 8 שנים. גורמים שונים מנסים לפעול להורדת מחירי טיפולי השיניים גם למבוגרים, ואף ישנם דיבורים על טיפולי שיניים בחינם לאוכלוסייה הבוגרת בעתיד הקרוב.

כיצד להתאים את הטיפול לצרכיך?

חשוב לזכור שטיפולי שיניים מורכבים ממכלול רב של גורמים המשפיעים על התהליך. בדומה לטיפולים רפואיים אחרים, בטיפולי שיניים יש חשיבות לרופא המטפל, למרפאה או לקליניקה בה נערך הטיפול, לסוג טיפול השיניים, לשיטת שבה הוא נעשה, לאיכות החומרים שבטיפול וכדומה.

לכן, כשניגשים לטיפולי שיניים, יש לבחון את היבטיו השונים, כדי שהטיפול שתבחרו יהיה הטוב ביותר עבורכם: חשוב לזכור שישנם טיפולים שלא מתאימים לכל האנשים. בנוסף, עליכם לוודא שהרופא שבחרתם אכן נחשב מומחה לתחום הרצוי ושאתם סומכים עליו במאת האחוזים - כי טיפולי שיניים זה לא צחוק.

עוד מידע בנושא בריאות הפה