התמכרות של נשים - מדוע טיפול ספציפי למגדר, חשוב?

החוויות הקשורות לשימוש ממכר בתרופות מאופיינות באירועים טראומטיים ובמערכות יחסים פוגעניות שנגרמו על ידי בני הזוג. נשים מתחילות ליטול תרופות שבחרו לעצמן כדי לברוח מהרגשות הכואבים שנוצרו כתוצאה מההתעללות ומעצם היותן קורבנות.

חרדה ולחצים פסיכולוגיים עלולים לדחוף נשים להתמכר לתרופות. מן הסתם, אותה מיטת טיפולים יכולה לשמש גם גברים וגם נשים, אבל כשמדובר בתוכנית טיפולים קבוצתית המותאמת להתמכרות של נשים, להפרדה בין שני המגדרים יש יתרונות שונים, כגון:

  • עידוד תחושת האמון בין חברות הקבוצה שכולן נשים.
  • טיפול מיוחד בנושאים פיזיולוגיים ורגשיים כמו גם במערכות היחסים שלהן.
  • מזעור הסחות הדעת בין חברות הקבוצה.
  • תמיכה בקבוצות רגישות-מגדרית כדי לעודד תקשורת פתוחה.

במהלך הטיפול בהתמכרויות חשוב להפריד בין גברים לנשים, כך שהמטופלים יוכלו לתקשר טוב יותר בקבוצה שלהם. לנשים קל יותר לדון בנושאים בתוך קבוצה של נשים בלבד, משום שיש להן חופש רב יותר להיפתח לגבי הבעיה שהובילה אותן להתמכרות.

המפגשים בקבוצה מאפשרים לנשים להתמקד בעצמן מבלי להרגיש צורך לרצות רצונות של אף אחד. נשים רבות נוטות להעמיד את הצרכים של אחרים לפני הצרכים שלהן. עם זאת, יתכן שהדברים שונים כשהאישה מושקעת יותר בהתמכרות שלה מאשר במשפחה שלה.

להפרדה מגדרית בין חברי הקבוצות המטופלות יש גם חסרונות. למשל, למרות שהיא עשויה להועיל לדיון בקבוצה שכולה נשים, עדיין יכולה להתקיים עוינות. נשים וההתמכרות שלהן עלולות לגרום לבעיות בתפיסה העצמית, שייראו בעיני אחרות כאיום על מערכות היחסים שלהן. לפעמים, נשים עשויות להרגיש שההתמכרות שלהן היא תחרות והן יטילו רגשות שליליים על נשים אחרות המנסות להחלים.

לפי המחקר, אמון וחום במהלך הטיפול הן התכונות הנחשבות לחשובות ביותר בעיני הנשים. גברים, לעומת זאת מעדיפים גישה תועלתנית יותר לפתרון הבעיות שלהם.

נשים והתמכרות

הטיפול המוצלח ביותר בנשים עם התמכרות, הוא זה שכולל אמון וחום. כשנשים מתמודדות עם תכונה מסבירת פנים זו, הן נוטות להיפתח יותר. הן יהיו מוכנות יותר לחלוק את בעיות ההתמכרות שלהן, במיוחד אלה הקשורות ללידה, אי פוריות או הורמונים.

נשים יכולות גם לדון בפרטים הקשורים לאימהות או לדינמיקה במקום העבודה, ללא הסחות דעת של קהל גברי. מסיבה זו, עדיף לטפל בהתמכרות נשים בנפרד מהטיפול בהתמכרות גברים.

מפגשי הטיפולים התומכים יכולים לעודד קשר בין נשים ולעורר תקשורת פתוחה בכול מה שקשור ללחצים חברתיים ותרבותיים שהן מנת חלקן של הנשים בקבוצה.

נשים שעברו טיפול בקבוצה שכוללת נשים בלבד מוצאות שבמהלך הטיפול:

  • הן העצימו אחת את השנייה
  • הן בנו מערכות תמיכה
  • הן בנו לעצמן כישורי חיים
  • הן יצרו לעצמן משמעות חדשה

לבסוף, בעוד שלגברים יש נטייה רבה יותר להתמכר לסמים, נשים מסלימות את ההתמכרות שלהן מהר יותר ולעתים קרובות מתקשות להפסיק. לכן, יש חשיבות רבה לטיפולים המיועדים לנשים בלבד.

נכתב בשיתוף >> https://www.hagai-med.co.il/

מידע נוסף