כל מה שצריך לדעת על התכווצות שרירים

התכווצות שרירים ברגליים עלולה להתרחש בלי הודעה מוקדמת באמצע השינה בלילה, ולהעיר אותנו בכאבים עזים. התופעה הזאת פוקדת אנשים רבים, בגילאים שונים, ורבים שואלים את עצמם איך אפשר לצמצם את התופעה הזאת או אפילו להעלים אותה כליל.

כדי לעשות זאת, כדאי להבין מה גורם להתכווצויות שרירים, ומה מותר ומה אסור לאכול כשיש התכווצויות שרירים ברגליים.

מה זה התכווצות שרירים?

התכווצות שרירים היא תופעה של התכווצות אחד השרירים (או יותר) בגוף, והפיכתו לנוקשה. ישנם כל מיני מצבים רפואיים ובריאותיים שעלולים לגרום להתכווצות שרירים חוזרות ונשנות:

לחץ שמופעל על עצב, בדרך כלל באזור המותניים, עלול לגרום להתכווצות שרירים חוזרת ברגליים. גם בעיות באספקת הדם לגפיים עלול לגרום לתופעה הזאת, וגם מחסור בסידן, באשלגן ובמגנזיום עלולים להוביל להתכווצויות שרירים.

מה כדאי לאכול כדי למנוע התכווצות שרירים ברגליים?

לא רבים יודעים זאת, אבל אחד הדברים החשובים כדי למנוע את תופעת התכווצות השרירים הוא פשוט לשתות הרבה מים. משטר מים תקין מסייע מאוד לפעילות התקינה של מערכת השריר. במידה ואתם מבצעים פעילות גופנית כזו או אחרת, חשוב להגביר את שתיית המים בהתאם למאמץ.

כמו כן, מומלץ לאכול פירות וירקות מלאים בסידן, באשלגן ובמגנזיום, כגון בננות. יש גם מי שממליץ להיעזר בתוספי תזונה עם ויטמין B, אך מומלץ להתייעץ עם גורם רפואי לפני נטילת תוספי מזון כאלה ואחרים.

אם שאלת את עצמך מה אסור לאכול כשיש התכווצויות שרירים ברגליים, כדאי לדעת שאין משהו ספציפי שמומלץ לא לאכול. יחד עם זאת, כפי שכבר ציינו מקודם, חשוב לשמור על רוויה של הגוף ולשתות הרבה מים.

מתיחות ופעילות גופנית

המלצה נוספת היא לבצע מתיחות של השרירים באופן סדיר, וגם לפני השינה. זאת, בעיקר למי שסובל מהתכווצויות שרירים תדירות. כמו כן, ניתן לבצע פעילות גופנית קלה, כגון רכיבה איטית באופניים, יכולה לצמצם את הישנות התופעה ולמנוע את ההתכווצות ואת הכאבים הנלווים לה.

מה לעשות כאשר יש לי התכווצות שרירים?

במידה ואתם סובלים מהתכווצות שרירים, דעו שיש מה לעשות עם זה. הדבר הראשון שכדאי לעשות זה למתוח את השריר המכווץ ולעסות את המקום. אם השריר התפוס הוא שריר הירך האחורית, או שרירי התאומים, יש ליישר את הרגל ולכופף את כף הרגל עם אצבעות הרגל לכיוון הפנים. 
אם מדובר בהתכווצות של שריר הירך הקדמי, יש לכופף את הברך ולמשוך את כף הרגל אל כיוון הישבן. כמובן שיש לעשות זאת במתינות, על מנת שלא לגרום לנזקים בשרירים.

כמו כן, ניתן לטבול באמבט חם, או לחילופין להניח משהו קר על השריר התפוס. שינויי הטמפרטורה יכולים לסייע בהפסקת ההתכווצות ובשחרור של השריר הדואב.

האם צריך לגשת לרופא בגלל התכווצות שרירים?

כמו כל דבר בחיים, גם התשובה לשאלה הזאת היא "תלוי במקרה". אם אתם סובלים מהתכווצויות שרירים לעתים רחוקות, דעו שזה עלול להיגרם גם בשל פעילות גופנית מאומצת, או הפעלה מאומצת של שריר מסוים. יחד עם את, במידה ומדובר באירוע שחוזר פעמים רבות, מומלץ לפנות לרופא על מנת לברר את מקור הבעיה ולשים לה סוף.