טיפולים לשיפור המצב הנפשי

בראש ובראשונה, יש להבדיל אלפי הבדלות בין טיפול פסיכולוגי לבין טיפול פסיכיאטרי, שכן טיפולים פסיכיאטריים ניתנים על ידי רופאים אשר רשאים לרשום תרופות לפי החוק. לאחר שהסרנו זאת מהדרך, בואו נדבר על כמה דגשים מעניינים בעולם בריאות הנפש – קראו לקבלת שקט נפשי.

על פי נתוני משרד הבריאות בשנים האחרונות, כ-277 אנשים נפטרו כאשר סיבת פטירתם לא הייתה ידועה ואף נחשדה אובדנית. אבל, אובדנות היא לא הקושי היחיד אשר מוביל יותר ויותר אנשים לקבל טיפולים נפשיים בשנים האחרונות, שכן מדברים על עלייה במספר האנשים אשר זקוקים לטיפול נפשי באופן כללי - בין אם זה פסיכולוגי או פסיכיאטרי. בתוך כך, חלק מהטיפולים הנפוצים בימינו הם הבאים:

* טיפול קליני: זהו הטיפול הדינאמי הקליני שהומצא על ידי פרויד, מה שיצריך מהמטופלים משאבים של זמן בעיקר (מבחינת כסף, ניתן לקבל טיפולים מסובסדים דרך קופ"ח).

* טיפול CBT: זהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי, שעיקריו מתמקדים בעשייה ובאמונה שפעולות מובילות לשינויים התנהגותיים ושינוי דפוסי חשיבה.

* טיפול ע"י בע"ח: טיפול באמצעות בעלי חיים נפוץ מאוד בקרב ילדים, אבל גם מבוגרים יכולים להפיק ממנו תועלת ענקית.

החשיבות שיש בטיפולים עבור בריאות הנפש

אמנם ישנן דעות שונות הקיימות על הטיפולים השונים בעולם בריאות הנפש, אבל אין ויכוח על הדבר הבא: טיפולים נפשיים מסייעים בהתמודדות עם סטרס, לחצים וטרדות נפשיות שונות. אם מדברים ספציפית על עולם הטיפולים הפסיכולוגיים, הטיפול מתנהל באמצעות שיטות שונות.

כל סוג טיפול פסיכולוגי יכול להעניק למטופלים כלים שונים עבור התמודדות עם כל מיני טריגרים, מצבי דחק, חרדות וחששות שונים. בהקשר הזה של הדברים, טיפולים פסיכולוגיים נועדו עבור התמודדות עם שלל מצבים שונים, כמו למשל: פוסט טראומה, OCB, חרדות כלליות ועוד.

טיפול פסיכיאטרי – מהו, כיצד ובמה מטפל?

ישנן בעיות והפרעות שונות, אולי נקרא לאלו אתגרים שונים, אשר ניתנים לטיפול תרופתי. זאת, בשונה מטיפול פסיכולוגי אשר אינו כולל רישום תרופות (אך כן כולל המלצות לתרופות). דוגמה טובה היא הפרעת קשב וריכוז, מה שנקרא גם ADD ואו ADHD.

כאשר מדובר בבעיות קשב וריכוז, בדרך כלל טיפול פסיכולוגי לא יהיה אפקטיבי עבור פתרון הבעיה. הטיפול הפסיכולוגי יהיה אפקטיבי עבור התמודדות עם הקשיים הרגשיים הנלווים ל-ADD, אבל הם לא יהוו פתרון. בנקודה הזו, נכנס הפסיכיאטר לתמונה ועשוי להציע תרופת כמו ריטלין, אדרל ועוד. זהו בעצם עיקר ההבדל בין טיפול פסיכיאטרי לפסיכולוגי, הנושא התרופתי.

ההבדלים בין שני סוגי הטיפולים – מה אני צריך?

הרבה אנשים מוצאים את עצמם מבולבלים ושואלים: מה אני צריך, טיפול פסיכולוגי או טיפול במחלות נפש פסיכיאטריות? ובכן, טיפול פסיכולוגי הוא טיפול שיותר מתמקד בפן הרגשי. טיפול זה עובד על תהליכיים רגשיים ונפשיים, ואילו טיפול פסיכיאטרי עובד בצורה של שימוש בתרופות וטיפולים רפואיים שונים.  

ההמלצה הנכונה ביותר היא להיפגש עם רופא המשפחה, לספר לוה על הבעיה שאתם חווים ולקבל המשך ייעוץ מומחים משם. חשוב לדעת, בפן הכלכלי של העניין, חברי קופות החולים יכולים לקבל טיפולים פסיכולוגיים מסובסדים על ידי המדינה. אם בעבר היה צורך לשלם 400 – 600 ₪ על 50 דקות של טיפול אצל פסיכולוג קליני, היום התמונה שונה לגמרי.

לסיכומו של דבר, אם אין צורך בכך, אנשים רבים מעדיפים להימנע מלקיחת תרופות וקבלת טיפולים רפואיים שונים. עבור אנשים אלו, ההמלצה הכי נכונה היא להתחיל אצל הפסיכולוג ולא למהר להיפגש עם הפסיכיאטר עבור מתן תרופות. עם זאת, אנחנו לא רופאים, ולכן נמליץ ראשית על קבלת ייעוץ רפואי. בהצלחה!