איך להתנייד בקלות בגיל השלישי?

ניידות בגיל השלישי מאוד חיונית לשמירה על אורח חיים עצמאי, כמו גם על הבריאות הפיזית והנפשית.

חוסר ניידות עשוי להוביל לבידוד חברתי ולירידה משמעותית באיכות החיים, לכן למרות שהיציאה החוצה והניידות עשויות להפוך למורכבות יותר ככל שמתבגרים, יש דרכים שהופכות את המשימה לפשוטה יותר, ומסייעות לכם להתנייד יותר בקלות.

ציוד ניידות

כיום אנו חיים בעידן של שפע, מה שמקל על החיים בגיל השלישי בזכות שפע של פתרונות ניידות מתקדמים. קשישים יכולים לצייד את הבית שלהם בציוד שיקל על הניידות, בהתאמה אישית למצבם ולצרכים שלהם. ביצוע התאמות נגישות שונות בבית יהפכו את החיים לפשוטים יותר ויאפשרו לבני הגיל השלישי לבצע פעולות יומיומיות ושגרתיות בצורה עצמאית יותר, ללא תלות במטפל.

קולנועיות וכסאות גלגלים

גם בתחום הזה יש שפע עצום של דגמים, כך שתוכלו לזכות למידת גדולה של התאמה אישית, החל מבחירת קלנועית מתקפלת ועד כסא גלגלים ממונע. כדי לזכות למידת התאמה מדויקת יש לעשות מעט שיעורי בית ואפילו לקבל המלצות מארגונים שיכולים לספק לכם מידע רפואי ועצות בריאותיות כך שיהיה לכם קל יותר להגיע להחלטות נכונות.

קלנועיות שונות יכולות לעזור לכם להגיע ממקום למקום ברחבי העיר, הישוב או המושב בכוחות עצמכם, כמו למשל לרופא, לסידורים, לפעילויות פנאי או לקניות ולהקל במידה ניכרת על הניידות שלכם.

עזרי הליכה

עזרי הליכה מסוגים שונים יכולים לעזור לבני הגיל השלישי להרגיש הרבה יותר בטוחים כאשר הם יוצאים מהבית. ישנם סוגים שונים של עזרי הליכה שיכולים לאפשר למבוגרים להתנייד יותר בקלות כמו למשל הליכון, מקל הליכה, קביים או כסא גלגלים.

בכל מקרה, לפני שרוכשים עזרי הליכה כאלו ואחרים, כן מומלץ להתייעץ עם רופא משפחה, מרפא בעיסוק או פיזיותרפיסט כדי שיבצע הערכה וימליץ על העזרים הכי מתאימים.

שירותי הסעות

ברשויות שונות יש מגוון של שירותים המוצעים לקשישים בני הגיל השלישי, אחד מהם הוא שירותי תחבורה מיוחדים במסגרת הרשות או העיר. לכן עליכם קודם כל לבדוק מה הרשות המקומית שלכם מספקת ולבחור את השירות המתאים.

בין תכניות התחבורה הפופולריות ניתן למצוא הסעות בהתנדבות. תכניות אלו מופעלות על ידי נהגים מתנדבים מקומיים שמסיעים קשישים ממקום למקום. מעבר לכך, ישנם שירותי הסעות מסובסדים למרכזי יום בהם תוכלו לפגוש את בני גילכם או לצאת לפעילויות פנאי שונות כמו טיולים, הצגות, חוגים ועוד. לעיתים ניתן סבסוד על נסיעה במוניות לטיפולים או לבית חולים ולכן שווה לבדוק ולהכיר את הזכויות שלכם.

תחבורה ציבורית

אם אתם מתקשים לנהוג בכוחות עצמכם, או שלא מרגישים ביטחון במהלך הנהיגה, תוכלו להשתמש גם בתחבורה ציבורית. במדינת ישראל אזרחים ותיקים זכאים להנחה של 50% בעת נסיעה בתחבורה ציבורית כבר מגיל פנסיה, כאשר ותיקים מעל גיל 75 יכולים לנסוע חינם ממקום למקום. כמו כן בתחבורה ציבורית כמו אוטובוסים ורכבות יש הנגשה, מעקות לאחיזה בטוחה, מקומות ישיבה לנכים ועוד.

ולסיכום, לא חסרות דרכים שמאפשרות להתנייד בקלות ולנהל אורח חיים פעיל ובריא ועליכם לבחור את אלו המתאימות לכם!