יאן מזרחי מסביר על התמודדות עם חרדה ולחץ באמצעות אוסטאופתיה

התקופה המורכבת שעוברת על אזרחי המדינה בימי מלחמת "חרבות ברזל", גורמת לרבים לחוות  תחושות של חרדה ולחץ, הגוברות בעת הצפייה והקריאה של העדויות הקשות, ההתעדכנות בחדשות ללא הפסקה והאזעקות. יאן מזרחי, ד"ר לאוסטאופתיה מסביר כיצד ניתן להתמודד עם החרדה באמצעות טיפול אוסטאופתי.

 

השפעת המתח והחרדה על המצב הבריאותי 

אנשים אשר בשגרת היום יום נוטים לחוות סטרס וחרדות, בעת תקופת המלחמה עלולים לסבול מלחץ גובר ובלתי נשלט . מחקרים מוכיחים כי ישנו קשר ישיר בין בעיות נפשיות לבין המצב הבריאותי. מתח נפשי יכול להשפיע על בעיות במערכת העיכול, מערכת הרבייה, ועל מערכת השלד והשרירים. הסטרס עלול לגרום לכך שהאיזון הטבעי של הגוף נפגע ובכך הגוף נחשף לזיהומים ועלול לפתח מחלות שונות מעבר לתחושה הלא נעימה של החרדה והתסמינים הבאים עימה.

?מהי חרדה

חרדה היא רגש המתאפיין בחשש ומתח גופני, בו האדם צופה שמשהו נורא עומד להתרחש. החרדה ממוקדת באיום מעורפל ועתידי. תסמיני החרדה יכולים להיות פיזיים, רגשיים או קוגניטיביים. התסמינים הפיזיים כוללים דפיקות לב מואצות, הזעה, רעידות

קוצר נשימה,  בחילה ומתח שרירים אשר עשוי להתבטא בין היתר בתחושת דריכות בכתפיים. 

מתח לחץ וחרדה יכולים לגרום לגוף להגיב בהגבלת תנועה של אזור מסוים, קשיון שרירים, זרימת דם מוגבלת למערכת העיכול וכאבים פיזיים בגוף המוכרים כ"פגיעות מפתח". 

איך אוסטאופתיה יכולה לעזור

אוסטאופתיה היא שיטת טיפול המבוססת על גישה הוליסטית לגוף האדם. לפי תורת האוסטאופתיה תפקוד תקין של מערכת השלד והשרירים הוא קריטי לבריאות הכללית של האדם, וכל הפרעה בתפקוד זה עלולה להוביל לכאבים ולבעיות בריאותיות אחרות. טיפול אוסטאופתי מתבסס על מגע ידני, כאשר האוסטאופת משתמש בטכניקות שונות כדי לשחרר מתחים במערכת השלד והשרירים ולשפר את תנועתיותם.

ד"ר יאן מזרחי הוא מומחה לאוסטאופתיה - הוא השלים את לימודי האוסטאופתיה בצרפת, ויש לו ניסיון של למעלה מעשור בטיפול בכאבים ובעיות אורטופדיות. הוא בוגר אוניברסיטת C.O.P, וכן מרצה עולמי בתחום האוסטאופתיה.

טיפול אוסטאופתי להפחתת חרדה ולחץ 

מחקרים הראו שטיפול אוסטאופתי יכול להיות יעיל בהפחתת חרדה ולחץ. מחקר אחד מצא שטיפול אוסטאופתי במשך 12 שבועות סייע להפחית את רמות החרדה והלחץ בקרב אנשים עם הפרעות חרדה. מחקר אחר מצא שטיפול אוסטאופתי במשך 10 שבועות סייע להפחית את רמות החרדה בקרב אנשים עם כאבי גב תחתון.

 

 

כיצד טיפול אוסטאופתי יכול לסייע בהפחתת חרדה ולחץ? 

 

הטיפול האוסטאופתי מתקיים במספר שלבים. בתחילת הטיפול, האוסטאופת יערוך ראיון עם המטופל כדי ללמוד על ההיסטוריה הרפואית שלו, התסמינים שהוא חווה, והגורמים שיכולים להוביל לכאבים או לבעיות הבריאותיות שלו. לאחר הראיון, האוסטאופת יבצע בדיקה של המטופל כדי להעריך את תנועתיות מערכת השלד והשרירים שלו. הבדיקה כוללת בדיקה של היציבה, התנועה, והתחושה של המטופל. על סמך הראיון והבדיקה, האוסטאופת יבחר את הטכניקות האוסטאופתיות המתאימות לטיפול במטופל. 

בטיפול במצבי חרדה ומתח מתבצע שחרור החלקים התפוסים בגוף ויצירת הרפיה באמצעות מגע עדין תוך התמקדות באיזור הסרעפת, הצוואר והכתפיים כך שהמטופל חווה תחושת רוגע ושחרור לאחר הטיפול. הטיפול האוסטאופתי יכול לשפר את זרימת הדם והלימפה, מה שיכול לסייע להפחית את רמות המתח בגוף. בנוסף החרדה יכולה לגרום למתח במערכת השלד והשרירים. טיפול אוסטאופתי יכול לשחרר מתחים אלו, מה שיכול להפחית את רמות החרדה והלחץ.

טיפול אוסטאופתי יכול גם לעזור לאנשים להתמודד עם גורמים רגשיים ופסיכולוגיים שתורמים לחרדה וללחץ. האוסטאופת יכול לעבוד עם המטופל כדי לזהות ולטפל בגורמים אלו, מה שיכול להוביל להפחתה מתמשכת של החרדה והלחץ.

אם אתם חווים חרדה או לחץ, מומלץ להתייעץ עם אוסטאופת מוסמך כדי לברר אם טיפול אוסטאופתי יכול להיות יעיל עבורכם.