מחקרים מגלים כי 35% מהאוכלוסייה הבוגרת ו- 50% מאוכלוסיית הקשישים סובלים מכאבים כרוניים באזורים שונים של הגוף כאשר 12% מתוכם סובלים מכאבים עזים באופן תמידי. כאב כרוני הינו בין הסימנים הראשוניים והבולטים ביותר למחלה או להפרעה קבועה המסבה קשיים רבים לחייו של האדם. טיפול בכאב הינו הדרך היעילה והמיטיבה ביותר עם האדם, המאפשרת לו איכות חיים גבוהה והעלמת הכאב. 

גישות רפואיות לטיפול בכאב אם בעבר נהוג היה להתייחס אל הכאב כאל סימפטום מרכזי לבעיה או מחלה כלשהי הרי שיותר ויותר אנשי מקצוע מבינים כיום כי כאב כרוני אינו מהווה בהכרח ביטוי לבעיה כלשהי ויכול להתקיים כבעיה עצמאית המצריכה טיפול. הודות לתפיסה זו ניתן לראות יותר ויותר מרפאות לכאב המאמצות גישות טיפוליות שונות.

הגורמים לכאב רמת הכאב, עצמתו והמיקוד שלו משתנים מאדם אחד למשנהו. למעשה, הכאב הינו מהווה חוויה אישית ופוגע בתחומים רבים בחייו של האדם הסובל. הגורמים לכאב לא תמיד ידועים ובמקרים רבים הכאב אף מושפע ממגוון גורמים חיצוניים כגון תחושות והתניות סובייקטיביות, תנאים חברתיים ורגשיים, תנאים פיזיים ותוואי החיים הייחודי לאדם הסובל. הגנטיקה גם היא לוקחת תפקיד משמעותי בהשפעה על הכאב לסוגיו השונים. הגורמים לכאב הינם רבים ושונים. ביניהם יכולים להימצא נזקים שנגרמו בשל חבלות, דלקות או פציעות, מחלות מערכתיות שונות ואף כאבים הנגרמים ממתח ומעומסי יתר. כאבים כרוניים יכולים להופיע בגב העליון או התחתון, בצוואר, במפרקי הגוף, באזורי הגולגולת השונים, כאבים מסוג מיגרנות, כאבי מחזור ועוד. כל אחד מסוגי הכאבים מצריך התייחסות ייחודית וטיפול אישי ומסור.

השפעות הכאב בין תחומי החיים השונים הנפגעים מקיומו של כאב נמצאים בראש ובראשונה הקריירה, כאשר כושר העבודה נפגע משמעותית, יכולת ההנאה מזמן פנוי, אפשרויות שונות לבילוי ועוד. עם הזמן יכול הכאב להביא אף להתפתחותו של דכאון ולירידה משמעותית ברמת החיים.

סוגי טיפולים:

הטיפול בכאב כולל מגוון טכניקות וגורמים שונים המותאמים לסוג הכאב ולעצמתו, מיקוד הכאב וצרכיו הייחודיים של כל אדם באשר הוא. בין אפיקי הטיפול השונים ניתן למצוא דיקור רפואי, טיפול באמצעות גלי חשמל, טיפול באמצעות לייזר, אוסטאופתיה, זריקות אפידורליות, כירופרקטיקה ועוד. טיפולים אחרים כוללים נטרול העצבים, טיפול באמצעות גלי רדיו, השתלה של אלקטרודות או השתלת משאבת תרופות. המטרה של טיפול בכאב הינה העלמתו לחלוטין או השגה של הקלה מהכאב. מטרה נוספת של הטיפול הינה החזרת המטופל לתפקוד בעבודה ובחיים האישיים תוך יכולת הנאה מהתחביבים ומאיכות חיים גבוהה. הודות לפיתוחים טכנולוגיים מרהיבים ניתן כיום להעלים את הכאב כליל ולהביא את המטופל לחיות חיים מלאים, חיוניים. חלק מהחידושים הטכנולוגיים המוצעים במרפאת הכאב הם נתינת שירותים גם לאלו הסובלים מכאב ואינם מאושפזים בבית החולים בשל מחלה אחרת. המרפאה המנוהלת על ידי מומחה לטיפול בכאב הינה מרפאה רב-תחומית ובה עומד לרשות המטופל צוות רפואי מקצועי אשר הוכשר בתחום הכאב. ישנם סוגים שונים של כאב, חלקם ניתנים לבירור ואילו הסיבה לאחרים נותרת עלומה. כך או כך, ניתן לפתור את הבעיה ולהיפטר מהכאב באמצעות טיפולים חדשניים וטכנולוגיות מתקדמות. כיום כבר אין הכרח לסבול מהכאב תקופה ארוכה או למצוא את הסימפטום שלו על מנת לטפל בו.

למי מתאימים הטיפולים בכאב?

הטיפולים רלוונטיים לכאבים כגון: כאבי גב עליון ותחתון, פריצת דיסק, כאבים בצוואר, כאבי ראש, מיגרנות, כאבים במפרקים ועוד. טיפול בכאב רלוונטיים גם לכאבים הנגרמים לאחר ניתוחים כגון ניתוחי לב ובטן, ניתוחים גניקולוגיים או אורולוגיים. הכאבים, הנגרמים כתוצאה מצלקות בעקבות הניתוח או בעקבות ביצוע פעולה כירורגית המערבת את העצבים, יכולים להיפתר ולחלוף מהר יותר באמצעות טיפולים במרפאות כאב מתמחות. גם כאבי שרירים ועצמות וכאבים לאחר גבס או שברים יכולים להתרפא מהר יותר באמצעות טיפולים מיוחדים.

עוד מידע בנושא טיפול בכאב