יאן מזרחי מתמחה בטיפול בכאב ובבעיות אורתופדיות מעל 10 שנים, מרצה מוביל בתחום ובוגר אוניברסיטת COP במאמר מרתק על רפואת ההנדסה של הגוף או בקיצור אוסטואופתיה.

מהי אוסטאופתיה?

אוסטאופתיה היא שיטת ריפוי משלימה שמתמקדת בטיפול בבעיות רפואיות ותפקודיות במערך השלד והשרירים. הטיפול נעשה בעיקר באמצעות השימוש בידי המטפל. העיקרון המרכזי מתייחס לגוף כמכלול שביכולתו להתרפא בעצמו תחת התנאים הנכונים. המטרה העיקרית של הטיפול האוסטיאופתי היא לשחזר את התפקוד והתנועתיות של הגוף, להפחית כאבים וצריכת תרופות, ולסייע לגוף להשיג את להחזיר אליו את התנועתיות והתפקוד הטבעיים שלו. 

בתחילת הטיפול האוסטיאופת מבצע סדרת אבחנות והערכות למצב השלד והשרירים של המטופל. השיבוש והכאב עשויים להגרם מפגם מולד, גנטי, מחלה, טראומה או מתנועתיות לקויה. האוסטיאופת משתמש בטכניקות מיוחדות לטיפול בבעיות תנועה וכן בעיות נפשיות של המטופל, כולל כאבים, ליקויים פיזיים, והפרעות בתנועה. הטיפולים מתבצעים באמצעות לחיצות ותרגולים פיזיים אשר אמורים לסייע לתהליך הריפוי הטבעי של הגוף. 

דר יאן מזרחי אוסטאופתיה

באילו מצבים אוסטאופתיה עוזרת?

כבר למעלה מעשור יאן מזרחי מטפל בכאבים ובעיות רפואיות של מטופלים שונות ומגוונות.

אוסטאופתיה יכולה להועיל במגוון מצבים רפואיים ותפקודיים. היא מתמקדת בטיפול בבעיות של מערך השלד והשרירים ויכולה להציע ערך מוסף במגוון מצבים, ביניהם: 

 • כאבי גב: אוסטאופתיה יכולה לסייע בהקלה על כאבי הגב, כולל כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, וכאבי גב עליון.
 • בעיות בתנועה: השיטה מתמקדת בשיפור התנועה והפונקציה התנועתית, ולכן עשויה להועיל במקרים של בעיות בתנועה כמו בעיות ברכיים, בעיות כתפיים, נקעים ועוד.
 • כאבי ראש וצוואר: אוסטאופתיה יכולה לעזור בהקלה על כאבי ראש וצוואר שנגרמים על ידי מתחים ולחצים בשרירים ובמערך השלד.
 • פציעות ספורט: פציעות הקשורות לספורט, כמו כאבי מרפקים של טניסאים וכאבי ברכיים של אצנים, ניתנים לרוב לטיפול ולשיקום בטכניקות אוסטאופתיות.
 • בעיות הקשורות להריון: טיפול אוסטאופתי בהריון עשוי לעזור להקל על בעיות פיזיולוגיות ותפקודיות שיכולות להתרחש במהלך ההריון.
 • בעיות ילדים ותינוקות: אוסטאופתיה יכולה לסייע לבעיות תפקודיות או פיזיולוגיות אצל ילדים, כגון בעיות יציבה. טיפול אוסטאופתי לתינוקות יכול לסייע בהתמודדות עם טורטיקוליס (מצב שבו הראש נוטה לצד אחד) ועם בעיות של גזים. עוד על טיפולי אוסטאופתיה לתינוקות >
 • שיפור יציבה: אוסטאופתיה יכולה לסייע בתיקון יציבה לקויה, אשר גורמת לבעיות שרירים ושלד שונות.
 • ניהול כאב כרוני: במקרים מסוימים, אוסטאופתיה יכולה להיות חלק מאסטרטגיות ניהול כאב כרוני, לעזור לחולים לנהל את הכאב שלהם ולשפר את איכות חייהם הכוללת.
 • הפגת מתח: טכניקות אוסטאופתיות יכולות לסייע בהרפיה ולהפחית מתח שרירים הקשור למתח נפשי.
 • החלמה מניתוח או טראומה: ניתן להעזר בטיפול אוסטאופתי כחלק מתהליך ההחלמה לאחר ניתוח או טראומה לשיפור הניידות והתפקוד.

כדי לקבוע האם אוסטאופתיה יכולה להיות מועילה במקרה הספציפי שלך, חשוב להתייעץ עם אוסטאופת או מומחה מוסמך ולקבוע דיאגנוזה מדויקת על ידו.

אם אתם סובלים מאחת מהבעיות האלה שווה לכם לבדוק אפשרות האוסטאופתית לפני שתצללו לחלופה הנפוצה של שימוש במשככי כאבים, שברוב המקרים הופכת לקבועה, אפקטיבית לזמן קצר ולא פחות חשוב שימוש במשככי כאבים על בסיס קבוע יכולה לגרום להתמכרות שעלולה לפגוע בבראיות הגוף והנפש. עוד בנושא -  מאמר במאקו בריאות >

כיצד מתבצע טיפול אוסטאופתי?

בשלב הראשון האוסטאופת מבצע הערכה של המטופל - הוא מתחיל בלקיחת היסטוריה רפואית יסודית וביצוע בדיקה גופנית להערכת מצבו של המטופל. אוסטאופת עשוי גם לסקור צילומי רנטגן או בדיקות אבחון אחרות במידת הצורך. על סמך ההערכה, האוסטאופת יבצע אבחון ויקבע האם אוסטאופתיה היא אפשרות טיפול מתאימה. הוא ידון בממצאיו עם המטופל ויקבל הסכמה מדעת לפני המשך הטיפול. לאחר מכן האוסטיאופת יפתח תכנית טיפול המותאמת לצרכיו הספציפיים של המטופל שתכלול טכניקות אוסטאופתיות לטיפול בבעיות שרירים ושלד, להפחית כאב, לשפר את הניידות ולשפר את הרווחה הכללית.

טכניקות הטיפול האוסטאופתי 

הטיפול האוסטאופתי כולל טכניקות ידניות שונות ומניפולציות המופעלות ישירות על גופו של המטופל. טכניקות אלו נעשות במטרה להחזיר לתפקוד תקין, להפחית את מתח השרירים ולשפר את זרימת הדם. טכניקות הנפוצות הן: 

 • טכניקות רקמות רכות אשר כוללות מתיחה, לישה והפעלת לחץ על שרירים, גידים ורצועות כדי להפחית את המתח ולקדם הרפיה.
 • טכניקות ארטיקולציה אשר כוללות תנועות עדינות וקצביות של המפרקים כדי לשפר את הניידות והתפקוד שלהם.
 • טכניקות אנרגית שרירים אשר כוללות השתתפות פעילה של המטופל במתיחות וכיווץ שרירים ספציפיים בעוד האוסטאופת מספק התנגדות לשיפור תפקוד המפרקים.
 • טכניקות נגד מאמץ אשר כוללת מציאת נקודות רגישות והחזקתן במצב המפחית כאב ומתח באזור הפגוע.

לאחר הפגישה הטיפולית הראשונית, האוסטאופת יקבע פגישות מעקב כדי לעקוב אחר התקדמות המטופל ולבצע את כל ההתאמות הנדרשות בתכנית הטיפול. במקרים מסוימים, האוסטיאופת ימליץ על תרגילים או מתיחות ספציפיות שהמטופל יכול לבצע בבית כדי להשלים את הטיפולים בקליניקה ולקדם ריפוי.

איזה הסמכות צריך כדי להיות אוסטאופת?

טיפול אוסטאופתי מתבצע על ידי אוסטאופת מומחה (DOs) אשר עבר הכשרה מיוחדת בטיפול אוסטאופת (OMT) כחלק מהשכלתו. כדי לקבל הסמכה בתחום האוסטאופתיה בישראל, יש צורך להשלים מסלול הכשרה מורכב באורך של כ-3,500 שעות. התכנים של מסלול ההכשרה כוללים לימודי אנטומיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה, ביו-מכניקה, שיטות קליניות ועוד. בסיום המסלול מקבלים הסמכה כ-D.O. ומקבלים דיפלומה בתחום האוסטאופתיה. בישראל, תחום האוסטאופתיה עדיין בתחילת דרכו, בעוד שבארה"ב, באירופה ובמיוחד בצרפת, מסלול ההכשרה שונה מאוד ומקביל מאוד להכשרה של רופאים. בישראל ישנה אופציה ללימודי תעודה בלבד, בצרפת הלימודים הינם לימודי תואר ראשון ותואר שני עד לדוקטורט. במסגרת הכשרתו, למד ד"ר יאן 7 שנים (6,000 שעות לימוד) וסיום לימודי דוקטורט בתחום. בתום הכשרתו, השתלב בבתי חולים במחלקות אורטופדיות, בחדרי מיון ובחדרי לידה ולאחר מכן, אף פתח מרפאה עצמאית.

יאן מזרחי ערוץ 13

במרפאה של ד"ר יאן מזרחי תיפרדו מהכאב הכרוני תוך אבחון מקור הכאב וטיפול שיבטיח תוצאות מוכחות עם אחוזי החלמה גבוהים באמצעות טכניקות חדשות ויעילות להרגעת הכאב המהירות וביעילות.

למידע נוסף, עדכונים וסיפורי הצלחה באמצעות טיפולי אוסטאופתיה הרשמו עוד היום לערוץ היוטיוב ד"ר יאן מזרחי