מחלות, מעצם היותן כאלה, הן הכול חוץ מנעימות. תחת ההגדרה הבסיסית של מחלה – פגיעה בגוף המביאה לתפקוד לקוי של הגוף או הנפש – מסתתרת רשימה אינסופית של מחלות, אותן ניתן לקטלג באינספור מובנים. מעבר לחלוקה על פי אזור הגוף בו פוגעת המחלה, נהוג לבצע אבחנה בין מחלות חריפות (אקוטיות) לבין מחלות ממושכות (כרוניות). אנחנו נתייחס כאן למאפיינים של המחלות החריפות.

מהי מחלה אקוטית?

מחלות חריפות

מחלות חריפות, ברמת ההגדרה, הן מחלות המתפרצות באופן מהיר, מרגע לרגע, כאשר ההתפרצות כוללת מספר תסמינים בולטים במיוחד. להבדיל מהמחלות הכרוניות, אותן נושא האדם במשך שנים ארוכות (או אפילו כל חייו), המחלות החריפות נוטות לחלוף מהר, אך הן מותירות את האדם הסובל מהן לא רק עם נזק לא מבוטל, אלא גם עם תקופת החלמה שאינה פשוטה כלל.

מחלות דרכי העיכול

את הסקירה של מחלות חריפות אנחנו מתחילים עם מערכת העיכול, אשר מספר לא מבוטל של מחלות מקושר אליה. בין המחלות האקוטיות, תופס מקום של כבוד מפוקפק אפדנציטיס. המדובר הוא בדלקת המופיעה בתוספתן, אשר גורמת לכאבים עזים. ללא טיפול מהיר ומתאים, עלול להיגרם פיצוץ של התוספתן, ועקב כך גם זיהום נרחב בבטן.

חסימה של דרכי המרה, או דלקת בכיס המרה, נגרמים בעקבות אבנים בכיס המרה. זהו מצב אחר במערכת העיכול המוגדר כאקוטי. בין התסמינים הנגרמים עקב תרחיש שלילי זה אפשר למנות צהבת, כאב בבטן העליונה ואף דלקת בלבלב.

מחלות לב וכלי הדם

מחלות לב וכלי דם נחלקות למחלות כרוניות ומחלות חריפות כאחד. בין המחלות הכרוניות, בהקשר הזה, ניתן למנות יתר לחץ דם או טרשת עורקים, מחלות אשר נמשכות לאורך זמן, מתקדמות לאט ולא ניתנות לריפוי. אם לוקחים מנגד מחלות לב וכלי דם המוגדרות כחריפות, אפשר להצביע על התקף לב. המדובר הוא במצב של חסימת אספקת הדם לשריר הלב, מה שמביא למוות של תאי שריר הלב, לכאבים עזים, לקוצר נשימה ובהיעדר טיפול ראוי - גם למוות.

שבץ מוחי הוא מחלת כלי דם חריפה נוספת, המתרחשת כאשר ישנה חסימה של כלי דם במוח, מה שלא מאפשר לחלקים ממנו לקבל אספקת דם ראויה. שיתוק של חלק מהגוף, הפרעה בדיבור וחוסר אוריינטציה הם מהתסמינים האפשריים הנגרמים עקב השבץ, שעלול להביא לנזק מוחי בלתי הפיך, ואף למוות במקרים הקיצוניים.

סרטן

גם סרטן, מעצם המהות שלו, הוא מחלה כרונית, ולא אקוטית, המתפתחת עשרות שנים בגוף האדם, פעמים רבות מבלי שהוא מודע לכך כלל. ובכל זאת, יש מצבים בהם המחלה מוגדרת כ"חריפה על כרונית". אם לוקחים דוגמא נפוצה, סרטן במעי הגס שאינו מאובחן הוא עלול לגדול עד למצב שהוא חוסם את המעיים. חסימת מעיים הוא מצב אקוטי, שנדרש לטפל בו מיד, ולכן אפשר להגדיר את הסרטן כמחלה אקוטית. סרטן ריאות, דוגמא נוספת, עלול להביא למצבים של אי ספיקה נשימתית או דלקת ריאות, מצבים המוגדרים כאקוטיים.

יש להדגיש כי בחלק מהמקרים, מחלות חריפות עלולות להיגרם עקב היעדר טיפול במחלה כרונית. כאשר מופיעה מחלה אקוטית, בהמשך לכך, חשוב לטפל בה בהקדם האפשרי. ואגב, במקרים מסוימים התסמינים האקוטיים הם שמאפשרים לגלות על מחלות כרוניות מסוגים שונים.

עוד מידע בנושא מחלות חריפות