השיניים הן העצמות היחידות בגוף האדם שבולטות ונראות כלפי חוץ. יש להן תפקיד חשוב ומהותי באחת מהפעולות היומיומיות של כל אחד - אכילה ויש להן חלק חשוב באסתטיקה ובמראה של הראש והפנים. מכאן החשיבות של שמירה על שיניים יפות ובריאות כל הזמן. אף בן אדם לא יכול להרשות לעצמו להזניח את הבריאות של השיניים, שכן הזנחה שכזאת עלולה להתברר כבלתי הפיכה. כאשר יש בעיה בשיניים חשוב לפנות כמה שיותר מהר אל רופא שיניים מומלץ וכך גם לטפל בבעיה וגם למנוע את החמרת המצב. רפואת השיניים היא תחום שכל הזמן מתפתח ומתחדש וטכנולוגיות חדשות כל הזמן נכנסות לפעולה ומוצעות למטופלים. מה שבעבר היה גזירת גורל יהיה היום בר טיפול יעיל ואפשר להתמודד כמעט עם כל בעיה או מכאוב.

 

מתי צריך ללכת לרופא שיניים?

 

התסמינים של בעיות בשיניים דומים לכל תסמין אחר של בעיה או מחלה בגוף - תחושה של כאב, חוסר נוחות, מראה עכור או צהבהב של השן ודימום מהחיבור של השן עם החניכיים. גם תחושה של רגישות בשן לאחר שנוגסים במאכלים מסוימים עלולה להצביע על בעיה שמתעוררת. בכל פעם שחשים אחת מהתחושות האלה - חשוב לקבוע תור אצל רופא שיניים מומלץ ולעשות את זה כמה שיותר מהר. השיניים בנויות כך שנזק שנגרם עלול להחמיר אם הוא לא יטופל בזמן ולכן יש חשיבות לפנייה כמה שיותר מהר אל רופא. בתחום רפואת השיניים גם קיימים אנשי מקצוע בעלי התמחות מסוימת שיכולים לסייע ולתת מענה גם בנושאים נישתיים או כאלה שנחשבים לפחות נפוצים. יחד עם זאת, רופא השיניים הוא זה שימליץ האם לגשת אליהם או שמא מדובר בבעיה שהוא בעצמו יכול לפתור ולסייע בפתרון שלה.

סימנים שמצריכים בדיקה מעמיקה אצל רופא שיניים

 

באופן כללי ישנה המלצה של אנשי מקצוע מוסמכים ועל פיה כל אדם בכל גיל צריך לגשת לרופא שיניים לבדיקה שגרתית לפחות פעם אחת בשנה, גם אם אינו חש כאבים או חוסר נוחות. כך יכול רופא שיניים מומלץ לאתר בעיה עוד בטרם היא גורמת לכאב או לפני שהיא מחמירה לכדי חוסר נוחות ופגיעה בשגרה של אותו מטופל. טיפולי שיניים מורכבים עלולים לארוך לא מעט זמן ולהיות כרוכים לפעמים בכאבים או בשינוי בשגרת האכילה למשל ולכן בעיות בשיניים חשוב מאד לאתר ולאבחן כמה שיותר מוקדם ולא לאחר שהן כבר קיימות ומצבן חמור. אין דבר כזה לפנות לרופא השיניים שלא לצורך וחשוב להגיע אל הרופא בכל פעם שנדמה שמשהו אינו כשורה בחלל הפה או באחת מהשיניים. ברגע שהמטופל יגיע לרופא הוא יכול להיות בטוח שהוא בידיים טובות והבעיה לפחות לא תחמיר.