אספרגר בתפקוד גבוה זו הפרעה התפתחותית אשר נמצאת על הספקטרום האוטיסטי. לסובלים ממנה ישנו פער בין היכולות האינטלקטואליות שלהם, אשר לרוב גבוהות מהרגיל, לבין היכולות החברתיות והתקשורתיות, אשר לוקות בחסר.

אוטיזם זו הפרעה נוירו-התפתחותית, אשר מופיעה אצל אנשים שונים ברמות שונות. אצל אנשים שבעבר אובחנו עם אספרגר, וכיום יאובחנו על "הקשת האוטיסטית", הפגיעה לרוב תהיה ביכולות החברתיות והתקשורתיות אך לא באינטליגנציה.

למעשה לא מעט מהלוקים באספרגר יהיו בעלי אינטליגנציה גבוהה מהממוצע, והיכולות המדעיות, המילוליות, המתמטיות שלהם יהיו יוצאות דופן, כמו גם הזיכרון שלהם. אספרגר זהו אבחון על הקשת האוטיסטית, אשר מתאר מצב פחות קשה של אוטיזם, בו הפגיעה התפקודית קטנה יותר. יחד עם זאת, על אף התפקוד הגבוה, הלוקים בתסמונת זאת כן מתמודדים עם לא מעט קשיים תקשורתיים והתנהגותיים.

מה המאפיינים של תסמונת אספרגר?

בשנת 2013 בוטלה האבחנה של אספרגר ושאר ההפרעות הרלוונטיות, כך שאנשים שאובחנו עם אספרגר בעבר, כיום יאובחנו כבעלי אוטיזם, בהתבסס על הקריטריונים הבאים:

  • קשיים מתמשכים ביכולות תקשורת ואינטראקציה חברתית – קשיים אלו באים לידי ביטוי בשלושה היבטים מרכזיים והם: קושי ביצירת אינטראקציות חברתיות, קשיים בתקשורת הלא מילולית כמו למשל קושי להתאים בין מחוות גופניות לבין הסיטואציה, וקושי בפיתוח, קיום ושימור קשרים חברתיים. 

  • קיומם של דפוסים חזרתיים או התנהגותיים יוצאי דופן – דפוסים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי פיזית באמצעות תנועות מוזרות או חזרה על מחוות גופניות והם יכולים לבוא לידי ביטוי בהתנהגות באמצעות קושי להתמודד עם שינויים או דבקות בשגרה. בנוסף הם יכולים גם לבוא לידי ביטוי בקיומם של קשיים בוויסות החושי, ובהתעניינות אובססיבית בתחומי עניין קבועים ומוגבלים. 

כיצד מטפלים?

כיום זמינים לא מעט טיפולים אשר מסייעים ללוקים בתסמונת אספרגר לשפר את כישורי ומיומנויות התקשורת שלהם, כמו גם את איכות חייהם. בין הטיפולים הזמינים ניתן למצוא טיפולים גופניים, טיפולים התנהגותיים, טיפולים קוגניטיביים, טיפול קבוצתי, טיפולים פסיכותרפיים וגם טיפול תרופתי.

כמו כן, ישנן עמותות אשר מפעילות תכניות הכשרה אשר מסייעות לבעלי אספרגר בתפקוד גבוה להשתלב בעבודה בשוק החופשי, לרכוש כישורי חיים, לממש את כישרונם ורצונותיהם, ליהנות מפעילויות חברתיות, חוגים וסדנאות ועוד.

כדי למצוא מסגרתם ליקירכם אשר מתמודדים עם אספרגר, יש ללמוד על התחום ולרכוש ידע על המאפיינים של אספרגר בתפקוד גבוה, על הטיפולים הקיים ועל העמותות המציעות מסגרת לבוגרים עם קשיי תפקוד והסתגלות. קראו עוד על אספרגר בתפקוד גבוה.