בשנים האחרונות, התחום של רפואה משלימה נמצא במגמת עליה. רבים יעידו על היעילות של טיפולים שונים בו, כשגם רופאים, הפועלים במסגרת הרפואה הקונבנציונלית, מפנים את המטופלים שלהם לטיפולים מסוימים מהקשת האלטרנטיבית. מקום של כבוד, מהבחינה הזו, תופסת רפלקסולוגיה, תורה המאפשרת התמודדות עם לא מעט מחלות ומצבים רפואיים.

מהי רפלקסולוגיה?

רפלקסולוגיה היא טיפול אלטרנטיבי המבוסס על הפעלת לחצים על כפות הרגליים, כפות הידיים או האוזניים, מה שנעשה תוך שימוש באצבעות ותנועות ידיים מסוימים. את השיטה הגה לראשונה רופא בשם ויליאם פיצ'גרלד לפני קצת יותר ממאה שנה, וזאת למרות שיש עדויות לשימוש בטכניקות דומות על כף הרגל כבר בעת העתיקה: המצרים, למשל, הפכו טיפול זה ללגיטימי. המונח עצמו נתבע בשנות ה-50, על ידי יונס אינהגם, אחת ממחיות השיטה.

הרפלקסולוגיה יוצאת מנקודת הנחה שישנם דפוסים מסוימים אשר קיימים ברבדים הגופניים, הנפשיים והחשיבתיים של האדם. לכל אזור מגע בכפות הרגליים יש, על פי השיטה, קשר לאיבר אחר בגוף האדם: כאשר נפגע אחד מהם, גם השני יושפע. פעולות הידיים השונות, והפעלתן על אזורים בגוף, יכולות "לשחרר" אנרגיה הכלואה בתוך גוף האדם, מה שעלול להביא, כפי שנראה בהמשך, לריפוי ממחלות מגוונות.

רפלקסולוגיה ככלי אבחון

תורת הרפלקסולוגיה, מעבר להיותה כלי טיפולי מהשורה הראשונה, מאפשר גם לאבחן בעיות ומחלות שונים בגוף האדם. מטפל מקצועי בתחום, אשר עבר בהצלחה הכשרות או לימודי רפלקסולוגיה מקיפים, יוכל להסיק מהתבוננות בכפות הרגליים והידיים, וממימוש שלהן, לא מעט על סיפור החיים של אותו אדם, המצב הרפואי שלו וכן הלאה. האבחון מצריך מיומנות גבוהה, אך כשהוא מתבצע היטב, אפשר ללמוד באמצעותו על שורה ארוכה מאד של מחלות. פריצת דיסק, למשל, תביא ללחצים באזורים מסוימים על כף הרגל, וניתן ללמוד עליה דרך התבוננות בכף הרגל.

היבט אחר, מובן מעט פחות, הוא שניתן לאבחן באמצעות הרפלקסולוגיה גם מצבים נפשיים. התורה ההוליסטית, בתוכה נמצאת הרפלקסולוגיה, מתבוננת על כף הרגל כמחולקת לארבעה יסודות, כל אחד מהם שייך ליסוד אחר, וחשוב לא פחות – לאלמנט רגשי אחר. הטבלה הבאה מראה זאת, בחלוקה בסיסית מאד:

האזור ברגל

יסוד רלוונטי

איבר בגוף

היבט באישיות

עקב

אדמה

מערכת השלד והשרירים

ביטחון עצמי

קשת כף הרגל

מים

מערכת העיכול או חלל הבטן

רגש

כרית כף הרגל

אש

חזה

ביטוי עצמי, יצירתיות ועשיה

אצבעות כף הרגל

אוויר

ראש

תקשורת, חושים ויכולת אינטלקטואלית

היתרונות המגוונים של רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה מאפשרת לטפל במגוון מצב של בעיות, מחלות ומצבים רפואיים ונפשיים. ניתן להתבסס עליה על מנת להקל כאבים, בייחוד כאלה שהמקור להם אינו פציעה נקודתית או דלקות: מיגרנות או כאבי שרירים, למשל, ניתנים לטיפול באמצעות הרפלקסולוגיה. גם מצבים של מתח ולחץ, מחסור בשינה, קצב פעימות לב מוגבר, היעדר ריכוז ושרירים תפוסים עשויים להכניס את הרפלקסולוגיה לתמונה.

בכוחה של הרפלקסולוגיה להתמודד גם עם תסמינים ובעיות במערכת העיכול, בייחוד אלה שניתן להגדיר כמעי רגיז: צרבת, גזים, שלשולים וכיוצא בזה. בקרב נשים, עשוי הטיפול לסייע כשהמערכת ההורמונלית אינה יציבה – במצבים של אי סדירות במחזור של נשים, למשל.

לא מעט מחקרים, חשוב להדגיש, הצביעו על היתרונות המגוונים של רפלקסולוגיה בהיריון. כך, נמצא כי הרפלקסולוגיה משפיעה לטובה על נשים יולדות, כאשר נשים שעברו טיפולים מהסוג הזה במהלך ההריון שלהן משפרות את יעילות ההנקה שלהן, כשלעיתים גם מועד ההנקה הופך למוקדם יותר.

למי לא מתאימה רפלקסולוגיה?

יחד עם היתרונות הברורים של רפלקסולוגיה, חשוב לזכור שלא כל אדם יכול לעבור טיפולים באמצעותה. ההמלצה לאנשים שהמצב הגופני שלהם אינו יציב היא לא לעבור טיפולים מהסוג הזה. בין השאר, מדובר כאן על אנשים שחוו התקף לב, ניתוח כירורגי, זיהום או כאלה החולים במחלות כרוניות, לרבות סרטן. עם זאת, אין זה מדע מדויק, והטיפול יכול להיות יעיל ובטוח גם עבור אוכלוסיות אלה.