כמו רבים לפניכם, החלטתם לעשות קעקוע. אלא שמאז עבר זמן רב. אם גיל המרד שלכם חלף, ואתם מוצאים כי ברצונכם לבצע הסרת קעקועים כדי לדכא את הזיכרון האחרון לאותו מרד מתקתק, דעו לכם כי ניתן לעשות זאת בהליך פשוט באופן יחסי. אנחנו נתייחס כאן לאופן בו הדבר נעשה, לתוצאות ולסיכונים הנוגעים לכך.

הליך הסרת הקעקועים בלייזר

הסרת קעקועים נעשית כיום באמצעות טכנולוגיית לייזר, ובהתאם לרעיון הספיגה העומד בבסיס קרן הלייזר. קרן זו, המופקת על ידי מכשיר ייעודי, מחממת את אזור הקעקוע או לחילופין מאדה את הרקמות עליהן מופיעים הקעקועים. הדבר נעשה בהתאם לאורך הגל של הלייזר - ככל שגל הלייזר נספג טוב יותר במים, כך הוא מאדה טוב יותר. על כל פנים, הלייזר מאפשר להוריד את שכבת העור במינימום נזק, כשהתוצאה היא פירור צבעו של הקעקוע, והעלמתו, עקב כך. נקודה מרכזית נוספת שחשוב להדגיש הוא שאורך גל הלייזר צריך להיקבע על פי הצבע של הפיגמנטים הספציפיים המרכיבים את הקעקוע.

מכשירי הלייזר הקיימים כיום מצליחים לייצר אנרגיה גבוהה יחסית בזמן קצר, מה שמקל מאד על הליך הטיפול. טיפול להסרת קעקוע מבוסס על בין ארבעה לעשרה מפגשים טיפולים, כאשר המרווח בין טיפול לטיפול נע בין כשלושה שבועות לחודשיים. כל אחד מהטיפולים נחשב לפשוט, והוא אינו בכאבים משמעותיים כלל וכלל. זאת מכיוון שלפני ביצוע הטיפול ספציפי, מורח המטפל את העור בקרם המביא להרדמה מקומית של האזור. לאחר כל טיפול, עקב הפצע שנוצר נדרש לבצע חבישה של האזור, וכן למרוח על גביו משחה אנטיביוטית.

דרכים נוספות להסרת קעקועים

מעבר לטיפולי הלייזר, ידועות כיום שיטות נוספות להסרת קעקועים, גם אם אלה נפוצות פחות. הראשונה מבוססת על ניתוח כירורגי, בהרדמה מקומית, במסגרתו מבצעים כריתה של הקעקוע מהעור, ותופרים אותו מחדש. למרות שמדובר בטיפול חד פעמי, הוא מותיר צלקות משמעותיות, ולכן משמש בעיקר לקעקועים קטנים, או כאלה הנמצאים במקומות מוצנעים.

שיטה מקובלת אחרת מבוססת על שיופו של העור, מה שנעשה על ידי מקדחה, בצירוף נייר לטש עדין. שיטה זו מבוססת על הסרת השכבות באמצעות מקדחה, מצריכה בין טיפול אחד לשלושה אך נחשבת למומלצת פחות: הטכנולוגיה ישנה, והמראה המתקבל רחוק מלהיות מרשים.

התוצאות על גבי העור

בכל הנוגע לתוצאות הסרת קעקועים – וכאן אנחנו חוזרים לדבר שוב על לייזר – המצב לא בהכרח פשוט. מסקרים שנערכו לאחרונה עולה כי רק עבור כעשרים אחוזים מן המטופלים שעוברים את הטיפול מתבצעת הסרה מושלמת של הקעקוע, במצב שאינו מותיר לו זכר כלל וכלל על גבי העור. לעומת זאת, בקרב יתר המטופלים נותרות צלקות ועקבות מסוימות מן הקעקוע. אלה בטלות בשישים ביחס לקעקועים עצמן, אך לא מאפשרות לעור להיות חלק ונקי לחלוטין.

על כל פנים, יעילות הטיפול תלויה בסוג הצבע המרכיב את הקעקוע ובטיבו. כמו כן, נודעת השפעה גם לעומק חדירתו של צבע הקעקוע לתוך העור, וכאמור – גם לגוון הספציפי שלו. לראיה, צבעים כהים, כגון שחור וכחול, יורדים בקלות רבה יותר מאשר צבעים בהירים, דוגמת כתום, צהוב, ירוק ואדום.

תופעות לוואי בהליך הסרת הקעקועים

יש להתייחס לכך שעם כל היתרונות של הליך הסרת קעקועים, עדיין הוא כולל בתוכו אי אילו סיכונים ותופעות לוואי. התופעות הרווחות לאחר טיפולים מהסוג הזה הן צריבות, נפיחויות ודימום מקומי, אך הן חולפות עם הזמן: לרוב לאחר מספר ימים, ובמקרים קיצוניים תוך מספר שבועות או חודשים. בנוסף על כך, לאחר כל אחד מהטיפולים חשוב להקטין עד למינימום את החשיפה לשמש, ובכל מקרה להימנע מרחצה בבריכה או בים.