לא קל להתבגר בימינו. מצד אחד, תוחלת החיים הגבוהה וקצב החיים שהשתנה הפכו אותנו לצעירים יותר, גם בגילאים מבוגרים, ומה שהיה נחשב פעם למבוגר הוא היום צעיר ועדיין בשיא כוחו. מצד שני, הגוף נותן את אותותיו ולפעמים אתה מוצא את עצמך בגוף שמרגיש הרבה יותר מבוגר מהנפש. מתיחת צוואר היא דרכה של הק?דמה לקרב בין השניים.

הצוואר הוא אחד האיברים הראשונים המסגירים את הגיל. ככל שאנחנו מתבגרים, ובדרך כלל לא לפני גיל 45-50, עלולים להיווצר עודפי עור באזור הצוואר שיגרמו לו להיראות מקומט ונפול. במקרים כאלו, ניתוח מתיחת צוואר עשוי להחזיר את המראה הצעיר בקלות.

ההצלחה של הניתוח, והאפשרות בכלל לבצע אותו, תלויות מאוד במבנה הצוואר ובעור. לפעמים סנטר קטן או לסת תחתונה שמוטה או נמוכה עלולים להקשות על הניתוח. גם עור צוואר יבש, מקומט מאוד ולא אלסטי עלול להוות בעיה. לפני הניתוח יש להתייעץ עם מנתח פלסטי מוסמך ויחד איתו תתברר מידת ההתאמה של המנותח לניתוח.

איך מתבצעת מתיחת צוואר

הניתוח עצמו מתבצע בהרדמה כללית, ובדרך כלל אורך לא יותר משעה וחצי. לעיתים ישנם הליכים מורכבים יותר המשלבים מתיחת צוואר יחד עם מתיחת פנים, מה שהופך את השהייה על מיטת הניתוחים לממושכת יותר.

מתיחת הצוואר עצמה מתבצעת על ידי שני חיתוכים קטנים מתחת לשני תנוכי האוזן. דרך חיתוכים אלו מבצע המנתח שאיבת שומן מהצוואר ומותח את העור לכיוון האוזניים. אם העור רפוי ומקומט במידה משמעותית, ייתכן צורך בהארכת החתכים שמתחת לתנוכי האוזניים, או ביצירת חתך קטן נוסף ממש מתחת לסנטר.

ומה קורה אחרי מתיחת צוואר?

זמן ההתאוששות הסטנדרטי מהניתוח הוא כשבועיים. מיד לאחר הניתוח נמרחת משחה מיוחדת על החתכים והצוואר מוחזק במעין סד אלסטי מיוחד. המנותח נשאר לרוב לאשפוז של לילה אחד בלבד, אך הסד נשאר איתו למשך שבוע.

במהלך התקופה שלאחר הניתוח ישנן כל מיני הגבלות כמו איסור על חפיפת שיער למשך שלושה ימים אחרי הניתוח ואיסור על גילוח הפנים בשבוע הראשון שלאחר מתיחת הצוואר. שטפי דם, בצקות, נפיחות, חולשה בזוויות הפה או קושי בפתיחתו הן תופעות שעלולות להופיע לאחר הניתוח ולחלוף מעצמן.

כמו כל ניתוח, גם מתיחת צוואר היא הליך כירורגי שעלול להביא לסיבוכים. דימום, פגיעה בעצבי הפנים, שינוי בצורת תנוכי האוזן או בקו השיער שליד הצלקות מחייבים פניה לרופא. סיבוכים אלו הם נדירים והניתוח נחשב לאחד השכיחים והנפוצים. תקופת ההחלמה כמובן מלווה בביקורת רפואית אצל המנתח.

את התוצאות הסופיות של מתיחת צוואר ניתן לראות בדרך כלל כעבור מספר שבועות. תוצאות אלו מחזיקות מעמד בדרך כלל עד עשר שנים, אך גורמים כמו עישון, לקיחת תרופות מסוימות באופן קבוע, חשיפה לשמש ועוד, עלולים להשפיע על אפקטיביות הניתוח ולקצר את משך השפעתו על מראה הצוואר באופן משמעותי.