ניתוח מפרק ברך מאפשר את החלפת המפרק הטבעי המקורי במפרק אחר. איכות החיים מושפעת מכך בצורה משמעותית. הניתוח מוצע כאשר טיפול תרופתי, טיפול פיזיותרפי וכדומה אינם מועילים. הברך הפגועה מהווה מקור לכאב עז, לחוסר תפקוד, לתסכול בשל חוסר היכולת לפעול באופן עצמאי.

שתי סיבות להיווצרות ברך פגועה

  • דלקת מפרק שגרונית הנגרמת על יד נוגדנים של הגוף ומוצאת ביטוי במפרקים: נפיחות, הרס חלקי של המפרק וכאב. הסחוס נשחק, כנ"ל העצמות והגידים במפרק עד כדי יצירת צלקות. הדלקת מאפיינת בעיקר נשים בגילאי עשרים וחמש עד חמישים
  • מחלת המפרקים הכרונית המוכרת בשמה: אוסטאוארטריטיס, אשר גורמת לכאב עצום ומגבלות תנועתיות ברורות. הסחוס מתנוון וכתוצאה מכך נפגעים העצמות והמפרק עצמו. המחלה עלולה לפגוע בשני המינים כאחד

ניתוח מפרק ברך

על מנת לבצע את ניתוח מפרק הברך יש לשמור על צום על פי הוראות הרופא. חשוב לשמור על ניקיון הגוף טרם הניתוח ולהתקלח. ניתן להיעזר בתרופה שתקל על המתח לפני הניתוח, על מנת לישון היטב ולתת לגוף לנוח כראוי. ניתוח החלפת ברך מתנהל במשך כשעה עד שעתיים. על הרופאים מוטלת האחריות לקבוע אם ידובר על הרדמה אזורית או כללית.

החתך מתבצע בחלק הקדמי של הברך, דרכו מוציאים את המפרק הלקוי (השחוק) ודרכו מכניסים את המפרק המלאכותי שנראה כמו המפרק המקורי ונע בדיוק כמוהו. לאחר תום התהליך נסגר החתך על ידי סיכות מתכת לכל אורך הפתח.

נקז מיוחד יצא מאזור הניתוח על מנת לאפשר ניקוז של ההפרשות שעתידות להיות. הללו יישפכו אל בקבוק ייעודי. המקום ייחבש היטב. המטופל יעבור אל אזור ההתאוששות ויהיה בהשגחה מלאה עד אשר יקיץ. תשומת לב תינתן למצב ההכרתי, לנשימה הסדירה, למתן החמצן (זאת מעבר למעקב אחר מצב לחץ הדם, הדופק ומדדים אחרים).

תרופות תינתנה על פי הוראות הרופא והרופא המרדים: עירוי הנוזלים, טיפול עבור שיכוך הכאב ומתן אנטיביוטיקה לגוף. לאחר שהמטופל יתעורר והסימנים החיוביים יעידו על תקינות, יכול המטופל לעבור אל מחלקה אורתופדית עבור השגחה וטיפול.

הנחיות לאחר הניתוח

לאחר הניתוח חשוב לשמור על הרגל ישרה. העירוי והאנטיביוטיקה יינתנו לווריד בשל הצום. אט, אט, על פי הוראות הרופא יוכל המטופל לשוב לשתות ולאכול. הכאב שעלול להופיע, עם תהליך ההחלמה, יכול להיות מטופל על ידי כדור לשיכוך כאבים.

במקרים שונים נשאר הקטטר האפידוראלי בגב דרכו יטופטף חומר מקל כאב על פי מינון קבוע שיינתן על ידי הרופא. חשוב להקל על הכאב היות ותהליך זה מאפשר נשימה סדירה ואוורור הריאות אשר נדרשים לפעילות תקינה של הגוף ולהחלמה.

חשוב לנוע כל שלוש / ארבע שעות על מנת לשנות את הלחץ המופעל על הגוף וכדי למנוע סיבוכים. חשוב לשאוף להגיע לעצמאות מלאה בפעילות היומיומית המסייעת להחלמה. שבועיים לאחר הניתוח מוצאות סיכות המתכת. חשוב לעקוב וליישם הנחיות אורתופדיות לרפואה שלמה.