שחיה למתחילים - פעילות גופנית נהדרת לבריאות

שחייה היא פעילות גופנית נהדרת לכל גיל ויכולת. היא משלבת פעילות אירובית עם עבודה על כל קבוצות השרירים, תורמת לבריאות הלב והריאות, משפרת את הכושר הגופני ומחזקת את העצמות. יתרון נוסף של שחייה הוא שהיא פעילות נטולת עומס, מה שהופך אותה למתאימה גם לאנשים עם בעיות מפרקים או פציעות.

יתרונות בריאותיים של שחייה:

 1. שיפור הכושר הגופני- שחייה היא פעילות אירובית יעילה, שתורמת לחיזוק הלב והריאות, שיפור סיבולת הלב וכלי הדם והעלאת רמת הכושר הגופני הכללי.
 2. חיזוק שרירים- שחייה עובדת על כל קבוצות השרירים בגוף, תורמת לחיזוק וחיטוב הגוף.
 3. שיפור הגמישות- שחייה משפרת את טווחי התנועה של המפרקים ותורמת לגמישות הגוף.
 4. חיזוק העצמות- שחייה היא פעילות נושאת משקל, שתורמת לחיזוק העצמות ומניעת אוסטאופורוזיס.
 5. שיפור מצב הרוח- שחייה מפחיתה לחץ וחרדה ומשפרת את מצב הרוח.
 6. שריפת קלוריות- שחייה היא פעילות יעילה לשריפת קלוריות, ויכולה לסייע בהרזיה ובשמירה על משקל תקין.

שחייה לכל גיל:

שחייה היא פעילות גופנית מתאימה לכל גיל. ילדים קטנים יכולים ללמוד לשחות כבר מגיל צעיר, ושחייה היא פעילות נהדרת עבורם לפיתוח מוטורי, שיפור הכושר הגופני וחיזוק הביטחון העצמי. גם מבוגרים יכולים להנות משחייה, הן כפעילות אירובית והן כפעילות חברתית. שחייה היא פעילות נהדרת גם עבור קשישים, שכן היא פעילות נטולת עומס שיכולה לסייע בשמירה על בריאותם ותפקודם.

טכניקות שחייה מתאימות למתחילים

שחיית חזה

היא טכניקת השחייה הפשוטה ביותר ללמידה, ולכן היא מתאימה במיוחד למתחילים. היא יעילה יחסית וניתן לשחות למרחקים ארוכים בעזרתה. זו טכניקת שחייה פשוטה יחסית, שאינה דורשת תיאום מורכב של תנועות ידיים ורגליים. מאפשרת שחייה למרחקים ארוכים יחסית כיוון שתנועות השחייה אינן מפעילות לחץ רב על המפרקים.

בשחייה חזה תנועת הידיים דומה לתנועת חתירה פנימה. מתחילים את התנועה עם הידיים מונחות לצדדים, כפופות במרפקים. לאחר מכן, מושכים את הידיים קדימה תוך כדי סיבוב כפות הידיים פנימה ודחיפת המים לאחור. תנועת הרגליים בשחיית חזה דומה לתנועת צפרדע. מתחילים את התנועה עם הרגליים יחד, כפופות בברכיים. לאחר מכן, דוחפים את הרגליים החוצה ומתיישרים, תוך כדי סיבוב כפות הרגליים החוצה.

הנשימה מתבצעת בזמן תנועת הידיים קדימה. מרימים את הראש מעל פני המים ונושמים, ואז מורידים את הראש חזרה למים וממשיכים בתנועה.

לאחר שיעור ראשון כבר תוכלו להבין את העיקרון!

שחיית גב

זוהי טכניקה נטולת עומס יחסית, כיוון שהגב נתמך על ידי המים. שחיית גב מאפשרת הנשימה קלה יחסית, כיוון שהראש מורם מעל פני המים רוב הזמן. זו טכניקה נוחה וקלה למתחילים ואף היא מתאימה גם לאנשים עם בעיות מפרקים או פציעות. והיא תורמת לחיזוק שרירי הגב ושיפור היציבה, מתאימה לקצב שחייה איטי יותר וכמובן מסלול יעודי בבריכה כיוון שקשה יותר לראות לאן שוחים.

בשחיית גב כפי שהשם מרמז נכנסים לבריכה כאשר הגב נוגע במים, מיישרים את הגוף ומותחים את הידיים קדימה. גלגלו את הידיים החוצה ומתחת למים, תוך שמירה על מרפקים כפופים. יש לדחוף את המים לאחור, תוך כדי יישור הידיים ולהחזיר את הידיים קדימה, תוך שמירה על מרפקים כפופים. בעטו את הרגליים לסירוגין למעלה ולמטה, תוך שמירה על ברכיים כפופות.  גם כאן אנחנו בטוחים שאחרי שיעור אחד בלבד תוכלו להבין את העקרונות וכמובן ליהנות!

טיפים למתחילים:

 • חוג שחייה הוא דרך נהדרת ללמוד את יסודות השחייה ולשפר את הטכניקה.
 • חשוב להשתמש בכובע ים ובמשקפת שחייה כדי להגן על הראש והעיניים.
 • אל תנסו לעשות יותר מדי בבת אחת. התחילו בשחייה למרחקים קצרים והגדילו בהדרגה את המרחק והקצב.
 • עצרו לנוח אם אתם מרגישים עייפים או לא בנוח.
 • תהנו! שחייה היא פעילות מהנה ומרעננת.

שחייה היא פעילות גופנית נהדרת לכל גיל ויכולת. היא תורמת לבריאות הגוף והנפש, משפרת את הכושר הגופני ומחזקת את העצמות. שחייה היא פעילות נטולת עומס, מה שהופך אותה למתאימה גם לאנשים עם בעיות מפרקים או פציעות.

הצטרפו עוד היום לבריכה ותתחילו ליהנות מכל היתרונות של שחייה!

 

המאמר באדיבות דוגית, חנות מתמחה בציוד שחייה צלילה וספורט אתגרי

לאתר https://www.dugit.co.il/