שמרו על בריאותכם - החשיבות בבקרת איכות מזון

בקרת איכות מזון; מהי, מה כוללת וכיצד מתבצעת בפועל? – קראו כאן.

בכל הנוגע לייצור מזון, בקרת האיכות היא בעלת חשיבות עליונה. בפועל, בקרת איכות למזון אינה עוסקת רק בייצור מוצרים בטוחים ובריאים לצרכנים, אלא עוסקת בכלל התהליכים אשר אחראיים על כך שמוצרים שונים יעמדו בסטנדרטים של משרד הבריאות בישראל. בין אם מדובר על חברה זו או האחרת, היא אמורה להחזיק מנגנונים אמינים שיבטיחו שהמוצרים שלה נקיים מזיהום או וירוסים. תהליך הבקרה כולל פיקוח על רמות תקינות של האלמנטים הבאים:

  • רמות סוכרים.
  • רמות שומנים.
  • סוגי ובטיחות חומרים משמרים.
  • מדדים כימיים, פיזיים ומיקרוביולוגיים.
  • בדיקת ואקום ואיטום קופסאות של מוצרים.

אילו סוגי חברות צריכים בקרת איכות, ומדוע?

כל עסק או ארגון המייצרים מוצרי מזון צריכים לעמוד בתקני בקרת איכות, כולל עמידה בתקנים המחמירים ביותר אשר קבועים על ידי משרד הבריאות. הנה חלק מהדוגמאות של עסקים הנדרשים לעמוד באבטחת איכות מזון:

  • מסעדות.
  • בתי מלון.
  • מאפיות.
  • רפתות המייצרות מוצרי חלב.
  • מפעלים לעיבוד בשר וכל סוג אחר של עסק לייצור מזון.

לדוגמה, למאפייה עשוי להיות תהליך בקרת איכות כדי להבטיח שהמאפים מכילים את הכמות הנכונה של סוכר ושומן, ושהתנורים נמצאים בטמפרטורה הנכונה. מפעלים לעיבוד בשר חייבים גם לעמוד בתקני איכות מזון מחמירים, על מנת למנוע זיהום של מוצריהם בחיידקים מסוכנים.

מהן בדיקות איכות ובטיחות מזון?

בסופו של דבר, בקרת איכות עוזרת לשפר את היעילות והפרודוקטיביות בתהליך הייצור. על ידי מעקב צמוד אחר כל שלב בייצור, חברה יכולה לזהות במהירות כל בעיה או בעיה פוטנציאלית שעשויה לזהם את התהליך, מה שמאפשר מהירות ודיוק גבוהים יותר של תיקון תקלות בעת ייצור סחורות שונות.

בקרת איכות מבוצעת בדרך כלל במספר נקודות לאורך תהליך הייצור. תהליך זה לרוב מתחיל בשלב בחירת חומרי הגלם, שבו דגימות של מרכיבים נבדקות למטרת בדיקות בטיחות וזיהום. משם, התהליך ממשיך לבדיקות המוצר במהלך תהליך הייצור כדי לוודא שהכול עומד בסטנדרטים לפני אריזה ומשלוח. לבסוף, בדיקות סדירות נערכות לאחר המשלוח על מנת להבטיח שהמוצרים שומרים על איכותם עד שהם מגיעים ללקוחות. בשורה התחתונה, בדיקות אלו משפיעות באופן ישיר על בריאותנו כלקוחות.

לסיכום, ביצוע התהליך והבקרה

בעוד כי אנשי מקצוע מבצעים את התהליך הם בדרך כלל טכנולוגים בתחומי המזון, ישנה חשיבות גדולה מאוד לסוגי הבדיקות והתהליך המבוצעים על ידי אותם אנשי מקצוע. במילים אחרות, ישנן טכניקות שונות שבעזרתן ניתן לבצע בקרת איכות למזון, כאשר אנשי מקצוע שונים עשויים להשתמש באי אלו שיטות וטכניקות שונות.

ישנם ארגונים שונים בהם דרושים לתפקידי טכנולוגיה ואיכות אנשי מקצוע שונים, תוך שבקרת איכות המזון היא אחת מנישות אבטחת האיכות הפופולאריות ביותר בישראל. אם אתם קוראים את השורות האלו מכיוון שאתם מחפשים עבודה בתחום אבטחת איכות המזון, דעו כי קיים מגוון די רחב של משרות בשוק העבודה בתחום זה. מרגישים שזה התחום שלכם? אולי הגיע הזמן לחפש את עצמכם בו, או אפילו להתחיל ללמוד אותו.